MISTRZOSTWA ŚWIATA W HAMBURGU – PODSUMOWANIE

Mistrzostwa Świata w Hamburgu 2018 dobiegły końca, zajmujemy wysokie 6 miejsce. Jesteśmy dumni z zajętego miejsca, nie ukrywamy, że osiągnęliśmy wielki sukces.

Polacy trafili na mocne zespoły w fazie grupowej: USA, Korea Południowa, Wielka Brytania. Mecz z faworyzowaną reprezentacją USA przebiegał pod dyktando aktualnych mistrzów paraolimpijskich z Rio. Od samego początku narzucili mocne tempo i grając skutecznie w defensywie nie pozwolili wjechać pod swój kosz. Kolejne spotkanie to potyczka z niezwykle szybko grającą Koreą Południową. Wygrana I połowa meczu i kontrola wyniku zbytnio uspała czujność naszych koszykarzy. W II części Koreańczycy zmienili styl gry na „pressing” na całym boisku i zmusili naszych koszykarzy do błędów. Wynik 54 – 53 dla Polski świadczy, że emocji nie brakowało do końca meczu. Ostatnie spotkanie grupowe to sprawdzian przygotowanie siłowego naszych koszykarzy do Mistrzostw Świata w meczu z Wielką Brytanią. Anglicy to świetnie „wyjeżdżona” drużyna, która od początku meczu mocno „pressowała” nie dając nam szans na przeprowadzenie piłki na swoją połowę i spokojne rozwinięcie ataku. Wygrali zasłużenie pokazując bardzo fizyczną koszykówkę i grę zespołową.
W następnej fazie turnieju trafiliśmy na utytułowaną reprezentację Kanady – 3 krotny mistrz paraolimpijski. Rywal z nieporównywalnym doświadczeniem na arenach międzynarodowych oraz z najlepszym koszykarzem globu – Patrickiem Andersonem w składzie. Świetne taktyczne rozpracowanie Kanadyjczyków oraz skuteczna, uporządkowana gra w ataku dała Polakom upragniony awans do najlepszej ósemki świata. Przed meczem ćwierćfinałowym z Australią pełni euforii chcieliśmy sprawić wielką niespodziankę i wejść do najlepszej czwórki świata. Mecz w I połowie toczył się punkt za punkt, żadna z drużyn nie pozwalała na zbudowanie przewagi rywali. Niestety słabsza druga połowa i skuteczny „pressing” Australijczyków postawiła nas przed faktem zagrania o miejsca 5-8. W meczu z Argentyną długo nie mogliśmy znaleźć właściwego rytmu gry dla naszego zespołu. Dopiero niesamowita 4 kwarta wygrana 26-12 dała nam zwycięstwo i nieopisaną radość – jesteśmy w najlepszej szóstce świata.

Mecz z Hiszpanią aktualnym wice mistrzem paraolimpijskim o 5 miejsce – byliśmy wyraźnie słabsi. Była to szansa dla młodych zawodników lub tych którzy nie mieli okazji w tych mistrzostwach grać w większym wymiarze czasowym. Każda minuta spędzona na parkiecie na tak wysokim poziomie musi w przyszłości zaowocować. Warte odnotowania jest, że dwa zespoły, z którymi spotkaliśmy się w grupie: USA i Wielka Brytania to finaliści mistrzostw a, Australia, która odebrała szanse na wejście do półfinału, jest brązowym medalistą. W klasyfikacji końcowej jesteśmy trzecim zespołem europejskim na Mistrzostwach, co jest niepodważalnym sukcesem. Za naszymi plecami, pozostały takie potęgi koszykarskie jak : 8 miejsce TURCJA – aktualny Mistrz Europy 2017, 10 miejsce HOLANDIA – 4 miejsce Mistrzostw Europy 2017, 12 miejsce KANADA- Mistrz Paraolimpijski z Londyn 2012, gospodarz Mistrzostw – Niemcy 13 miejsce – brązowy medalista Mistrzostw Europy 2017, 16 miejsce MAROKO -MISTRZ AFRYKI.

Miejsce, w którym się znaleźliśmy to ciężka praca, determinacja w osiągnięciu celu, efekt wielu godzin spędzonych na treningach w trakcie zgrupowań kadry. Awans na Mistrzostwa Świata wywalczyliśmy sobie na ubiegłorocznych Mistrzostwach Europy na Teneryfie, zajmując 6 miejsce.

Klasyfikacja końcowa MISTRZOSTW ŚWIATA HAMBURG 2018

Kierujemy serdeczne podziękowania dla kibiców koszykówki, tym starym i tym nowym, bo tych drugich podczas Mistrzostw przybyło bardzo wielu. Jest to dla nas bardzo miłe i mobilizuję do jeszcze większej pracy aby za rok na Mistrzostwach Europy które są kwalifikacją do paraolimpiady w 2020 TOKYO, zrobić wszystko aby reprezentacja Polski po raz kolejny wystąpiła na paraolimpiadzie dumnie reprezentując BIAŁO-CZERWONE BARWY z ORŁEM na piersi.